а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негодува

негодуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Искажува незадоволство, несогласување.
Англиски: protest
Примери:
Рударите негодуваа на лошите услови за работа.
Изведенки
негодување ср.
мн. негодувања
глаг. им.
Пример: Секои промени предизвикуваат различни негодувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи