а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негов

негови
Вид збор: Придавка
1. (зам. прид.) Заменска придавка со посвојно значење - што му припаѓа нему.
Англиски: his Албански: i tij
Примери:
негова куќа
негов часовник
2. (зам. прид.) Што е во некаков (роднински, деловен) однос со него.
Англиски: his Албански: i tij
Примери:
негови родители
негов ученик
негов персонал
негова канцеларија
негово село
3. Како определба кон титула на висока личност.
Англиски: His Албански: i tij
Примери:
Неговото Величество
Неговото Преосвештенство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи