а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негира

негираат; негирал; негиран; негирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6273
1. Негативно се искаже, се искажува, оспори, оспорува нешто.
Англиски: negate Албански: mohoj
Примери:
Тој ги негира нашите резултати.
2. Не признае, не признава нешто кажано или сторено, одрече, одречува.
Англиски: deny Албански: mohoj, refuzoj
Примери:
Негира дека ја призна својата грешка.
Изведенки
негирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК