а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негде

Вид збор: Прилог
1. Неопределено, непознато каде, на кое место.
Англиски: somewhere
Примери:
Негде гласно и тажно мјаукаше мачка.
Ми падна тука негде.
Заминале негде.
2. Приближно определување на времето.
Англиски: somewhere
Примери:
Писмото е негде од крајот на минатиот век.
Ќе се видиме негде кај недела.
Изведенки
негдека прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи