а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негде-годе

Вид збор: Прилог
Неопределено каде, на повеќе места, понекаде, понегде.
Примери:
Снегот уште негде-годе не беше стопен.
На масата имаше чаршаф негде-годе подгорен од цигари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи