а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нега

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Негување, грижа околу некого или околу нешто.
Англиски: care Албански: kujdes
Примери:
Децата биле оставени без соодветна нега.
болничка нега, интензивна нега
FlexiMac
 менување на македонски глаголи