а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негација

мн. негации
Вид збор: Именка, женски род
1. одрекување, одбивање
Англиски: negation Албански: negacion, mohim
Примери:
Ропството е негација на слободата.
2. Зборот за негирање - не.
Англиски: no Албански: negacion, jo
Употреба: Граматика
Примери:
Тој дојде, а таа не дојде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи