а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негаторски

негаторскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на негатор и на негаторка; што има карактер на негирање.
Англиски: negative
Примери:
Негаторска постапка.
Негаторски однос.
Негаторски став.
Изведенки
1. негаторски прил.
Пример: Негаторски се однесува.
2. негаторство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи