а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негатив

мн. негативи
Вид збор: Именка, машки род
1. Слика на развиена и фиксирана фотографска плоча или филм на која темните и светлите места се распределени обратно одошто во природата.
Англиски: negative Албански: negativ
2. Лик на некој предмет втиснат во гипс, пластика, направен заради репродукција.
Англиски: negative Албански: negativ
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи