а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негативен

негативни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на негатив.
Англиски: negative
2. Што искажува негирање.
Англиски: negative
Примери:
Негативен одговор.
Негативно значење.
3. лош, неповолен
Англиски: bad
Примери:
Негативен пример.
Негативно дејствување.
Негативен лик.
Изведенки
1. негативно прил.
Пример: Се одрази негативно.
2. негативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи