а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негар

мн. негри
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на црната раса.
Англиски: black man Албански: zezak
Употреба: Географија
Изведенки
негарка ж.
мн. негарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи