а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неврстен

неврсниот
Вид збор: Придавка
Млад, на детска возраст.
Англиски: adolescent
Примери:
неврстен син, неврсни деца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи