а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неврохирургија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од хирургијата што се занимава со операции врз нервниот систем.
Англиски: neurosurgery
Употреба: Медицина
Изведенки
1. неврохирург м.
мн. неврохирурзи
2. неврохируршки прид.
неврохируршкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи