а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невроза

мн. неврози
Вид збор: Именка, женски род
Функционално заболување на нервниот систем без видливи промени во нервното ткиво, кое се јавува поради нервна пренапрегнатост, тешки животни услови и др.
Англиски: neurosis
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи