а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невродермитис

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Запаление на кожата во вид на егзема со силен нагон за чешање.
Латински: dermitis Англиски: neurodermatitis
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи