а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неврзан

неврзаниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е врзан.
Англиски: tied
Примери:
Ги пушти коњите неврзани да пасат.
2. Што не е планиран, програмиран.
Англиски: free
Примери:
неврзан разговор
3. Што не е поврзан, вклучен во воен сојуз и сл.
Англиски: non-allied
Употреба: Политика
Примери:
неврзани земји
неврзана политика
Изведенки
неврзаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи