а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невреме

мн. невремиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4950
1. Незгодно, несоодветно време за вршење некоја работа, за посета и сл.
Англиски: mess Албански: kohë e papërshtatshme
Примери:
Изгледа дојдов во невреме, многу доцна.
2. Лошо време, студ, силен дожд, ветар и сл.
Англиски: bad weather Албански: mot i lig, stuhi
Примери:
Ако фати некое невреме, не ќе можеме да се вратиме.
Надвор беснее невреме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК