а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невреден

невредниот
Вид збор: Придавка
1. Неспособен за работа.
Англиски: incapable
Примери:
Ја остави со две невредни деца и замина на печалба.
2. Што нема вредност.
Англиски: worthless
Примери:
Музејот не откупува невредни работи.
Изрази
Ем невредно, ем опето - неспособен, а се прави важен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи