а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неврат

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Неопределено место од кое нема враќање: обично во составот: отиде во неврат.
Англиски: no return
Примери:
Се што е убаво толку брзо си оди во неврат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи