а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невработен

невработениот
Вид збор: Придавка
Што не е вработен, што не е во постојан работен однос.
Англиски: unemployed Албански: i papunësuar
Употреба: Економија
Примери:
Бројот на невработените се намалува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи