а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невработеност

(едн.) невработеноста
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на тој што не е вработен, што нема работа во својата професија.
Англиски: unemployment Албански: papunësi
Употреба: Економија
2. Општествена појава што се изразува во тоа што голем дел од работоспособното население не е вработено.
Англиски: unemployment Албански: papunësi
Употреба: Економија
Примери:
Масовна невработеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи