а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невистина

мн. невистини
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што не е вистина.
Англиски: untruth
Примери:
Зборува невистини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи