а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невин

невиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4440
1. Што не е виновен, што нема вина.
Англиски: innocent
Примери:
Одлежа в затвор некое време додека се докажа дека е невин.
Невина жртва.
2. Што лесно им верува на другите, простодушен, наивен.
Англиски: innocent
Примери:
Невина младост.
Беше умна и невина во своите постапки со другите.
3. девствен
Англиски: virgin
Изведенки
невино прил.
Пример: Невино настрада.