а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невиност

(едн.) невиноста
Вид збор: Именка, среден род
1. Без вина, без кривица, без доказ на сторено кривично дело
Англиски: innocence Албански: pafajësi
Употреба: Правда
Примери:
Тој се колнеше во својата невиност.
Судот ја потврди неговата невиност.
2. Без изложеност на лоши искуства.
Англиски: innocence Албански: pafajësi
Примери:
Детска невиност.
3. Без сексуално искуство, девица, јунфер.
Англиски: virginity Албански: virgjëri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи