а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невиделица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. невиделина
Албански: errësirë, terr
Примери:
Гласот му помогна во невиделицата да ја најде вратата.
2. (во изразот: од невиделица) ненадејно, неочекувано
Англиски: suddenly Албански: papritmas, befas
Изрази
(клетва) Невиделица да фатиш - да те нема, крши глава!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи