а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невестински

невестински
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што е наменето за невеста.
Англиски: bridal
Примери:
Невестинска руба.
Невестинска кошула.
Невестински фустан.
Невестинско оро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи