а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невесел

невесели
Вид збор: Придавка
Што не е весел, тажен, нажален.
Англиски: unhappy
Примери:
Се врати дома невесел.
Невесел израз (на лицето).
Изведенки
1. невесело прил.
Пример: Изгледаше некако невесело.
2. невеселост ж.
Пример: Кои се причините за таквата невеселост?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи