а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неверство

мн. неверства
Вид збор: Именка, среден род
1. Прекршување на верноста, вероломство.
Англиски: infidelity Албански: pabesueshmëri, pabesi
Примери:
Не можеше да премине преку неговото неверство.
Неверство во бракот.
Неверство кон пријателите.
2. неверба, неверие
Англиски: infidelity Албански: pabesi
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи