а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неверојатен

неверојатниот
Вид збор: Придавка
1. Во кој не може да се верува, што изгледа невистинит.
Англиски: incredible
Примери:
неверојатен настан, неверојатни доживувања
2. Што е со некое својство иcклучителен, премногу изразен.
Англиски: unbelievable
Примери:
неверојатна брзина, неверојатна енергија
неверојатна убавина
Изведенки
1. неверојатно прил.
Пример: Се врати неверојатно брзо.
2. неверојатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи