а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невернички

неверничкиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на неверник и на неверница, неверничка.
Англиски: infidel
Употреба: Религија , Црковен термин
Примери:
невернички мисли
неверничко однесување
Изведенки
невернички прил.
Пример: Живее невернички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи