а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неверен

неверни
Вид збор: Придавка
1. Што не е верен, што ја погазил верноста.
Англиски: unfaithful Албански: jo besnik, i pandershëm
Примери:
неверна љубов
неверна жена
неверен маж
2. Што не е од нашата вера, што припаѓа на туѓа вера.
Англиски: unbelieving Албански: i pabesë, i pafe
Употреба: Религија
Примери:
неверна раја
неверни Турци
3. Што не верува во нешто што треба да се случи, што се сомнева.
Англиски: incredulous Албански: mosbesues, dyshues
Примери:
Ако си ти неверен, јас верувам дека ќе дојде.
4. невистинит, лажен
Англиски: untrue Албански: i rremë
Примери:
Неверни податоци.
Изрази
Неверен Тома - за човек што тешко може да се натера да поверува во нешто, кој се сомнева.
Изведенки
1. неверно прил.
невистиното
Пример: Тоа е неверно прикажано.
2. неверност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи