а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неверба

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отсуство на верување во нешто.
Англиски: distrust
Примери:
Не знаеше дали е тоа возбуда и радост, или страв, неверба во очекуваното.
Оваа вест наместо да ги успокои, само ја зголеми невербата кај луѓето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи