а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невен

мн. невени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16536
Вид цвеќе со жолто-портокалови цветови.
Латински: Calendula Англиски: pot marigold Албански: kumak
Употреба: Ботаника
Изведенки
невенов прид.
невеновиот
Пример: невенова китка