а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невенчан

невенчаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29918
Што не е венчан, што живее во вонбрачна заедница.
Примери:
Невенчана жена.
Изведенки
невенчано прил.
Пример: Живеат невенчано.