а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неваросан

неваросаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38035
Што не е варосан.
Англиски: not whitewashed
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
неваросан ѕид
неваросана куќа