а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небулозен

небулозниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28538
Нејасен, нејасно претставен, неразбирлив (за мисла, идеја, текст).
Англиски: nebulous
Примери:
Небулозен предлог.
Небулозна содржина.
Небулозно предавање.
Изведенки
небулозност ж.