а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небула

мн. небули
Вид збор: Именка, женски род
1. Облак прашина или гас во вселената.
Англиски: nebula Албански: mjegullnajë në gjithësi
Употреба: Астрономија
2. Замаглена точка во рожницата што го намалува видот.
Латински: nebula Англиски: nebula Албански: mjegullnajë në sy
Употреба: Медицина
Изведенки
небуларен прид.
небуларниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи