а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неброен

неброени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8746
1. Што не е изброен.
Англиски: countless
Примери:
Му ги даде парите неброени.
2. Што е во многу голем број.
Англиски: plenty
Примери:
Бил на печалба и спечалил пари неброени.
Поминаа неброени денови, а него го нема да се врати.
Изведенки
неброеност ж.