а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неброено

Вид збор: Прилог
многубројно
Англиски: plenty
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во војните гинат неброено многу невини луѓе.
Неброено пати сум му рекол, ама тој не разбира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи