а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небричен

небричениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10719
Што не е избричен.
Англиски: unshaven
Примери:
Уморните и небричени мажи потсетуваа на разбиена војска.