а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небрежен

небрежниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38686
1. Што не посветува нужно внимание, не се грижи за својата работа.
Англиски: negligent
Примери:
небрежен ученик
2. Што е направен, изработен лошо.
Англиски: sloppy
Примери:
небрежен ракопис
небрежен цртеж
Изведенки
небрежно прил.
Пример: Книгите беа небрежно спакувани.