а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небрат

мн. небраќа
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56378
1. Тој што не е брат некому.
Албански: jovëlla, nuk është vëlla
Примери:
Биди брат со брат и со небрат.
2. Тој што не се однесува како брат, што е спротивност од брат, непријател.
Англиски: enemy Албански: jovëlla
Изведенки
небратски прид.
небратскиот
Пример: Небратски одноc.