а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небран

небраниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31172
Што не е обран (за лозје, родни дрвја).
Изрази
Се најде во небрано (лозје) - во незгода, во непријатна положба.