а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неборец

мн. неборци
Вид збор: Именка, машки род
Воено лице што не е вклучено во борбена единица, а е определено на помошна, неборбена должност (припадник на административна и позадинска служба) и граѓанско лице кое придружува вооружена единица (санитет, свештеник и сл.).
Англиски: non-combatant
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи