а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неблаготворен

неблаготворниот
Вид збор: Придавка
Што не е благотворен, неповолен, штетен.
Изведенки
1. неблаготворно прил.
Влијае неблаготворно.
2. неблаготворност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи