а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неблагопријатен

неблагопријатниот
Вид збор: Придавка
Што не е благопријатен.
Англиски: unfavourable
Примери:
неблагопријатни услови, неблагопријатна клима
Изведенки
1. неблагопријатно прил.
неповолно
Пример: Високите температури неблагопријатно се одразија.
2. неблагопријатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи