а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неблагодарен

неблагодарниот
Вид збор: Придавка
1. Што не покажува благодарност, што не се оддолжува со благодарност.
Англиски: ungrateful
Примери:
неблагодарни синови
2. Што не се исплаќа, не донесува полза, што слабо се цени.
Англиски: unprofitable
Примери:
неблагодарна работа
Изведенки
неблагодарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи