а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небичас

Вид збор: Прилог
(и: не би час) Веднаш, на часот, во истиот момент, за миг, за многу кусо време.
Англиски: instantly
Употреба: Архаизам
Примери:
Излезе, божем, на пазар ќе оди, небичас се врати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи