а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небитие

мн. небитија
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што го нема, што не суштествува; што не се остварува како битие.
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи