а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небидница

мн. небидници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28327
1. Проколната жена.
Англиски: damned Албански: grua e mallkuar
2. Проклетство, лоша судбина.
Англиски: curse Албански: mallkim
Примери:
Го фати некоја небидница.
3. Нешто неостварливо, невозможно, фантастично.
Англиски: impossible Албански: nëm, mallkim i pamundshëm
Изрази
Небидницата да те (го, ја, ...) фати - клетва, да те нема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК